Au pair:
Ki/mi is az az "au pair' pontosan??
I. Mit csinál az au pair?
Az au pair francia eredetű szó, segítőt jelent. Az au pair egy olyan fiatal, aki meghatározott időre kerül egy fogadó családhoz azért, hogy:
a, tökéletesítse (saját) nyelvismereteit,
b, megismerkedjen a fogadó országgal és annak lakóival,
c, a vendéglátó ország behatóbb megismerésével bővítse ismereteit a fogadó ország általános és kulturális szokásairól,
d, ellenszolgáltatásként segítsen a gyerek(ek) ellátásában és a velük kapcsolatos házimunkákban,
e, iskolába jár.
II. Mit nyújt a fogadó család?
Az au pair elvárhatja, hogy a fogadó család életében részt vehessen (közös étkezések, részvétel a családi ünnepeken, a szabadidős tevékenységekben, stb.). Az au pairnek szüksége van némi szabadidőre és önállóságra a tanfolyamok/tanórák látogatásához és a megfelelő felkészüléshez, a saját kezdeményezésekhez és a felfedezésekhez, a barátok látogatásához, stb. Az au pairnek meg kell adni a lehetőséget arra, hogy más au pairekkel találkozhasson. Az au pair azt is elvárhatja, hogy legyen a fogadó családban egy partnere, akivel beszélgethet, aki nyelvileg segíti őt, és akihez a személyes kérdéseivel fordulhat. A fogadó család tagjainak az au pairrel szemben elnézőnek kell lenniük, és segíteniük kell a kezdeti, beilleszkedési nehézségei leküzdésében, mert igaz a mondás: "más ország, más szokások!".
A közös helyiségek használata mellett az au pairt saját, külön szoba illeti meg.
Az au pairség a munkakapcsolatok egy sajátos formája, és a kölcsönös segítség elvén alapszik.
A fogadó családnak az au pairt családtagként kell kezelnie.
Egy év leforgása alatt 2 hét fizetett szabadságot kell biztosítaniuk illetve minden hónapban 1 teljes szabad hétvégét, hetente legalább másfél szabadnapot, valamint 500 dollárig terjedő tanulmányi hozzájárulást.
III. Munkafeltételek
Az au pairek 45 órát segítenek hetente a gyerekek gondozásában és a velük kapcsolatos házimunkákban. Az au pairrel nem lehet nehéz munkát végeztetni!
Feladatai többek között:
Megfelelő:
Gyermekek ételeinek elkészítése
Konyha takarítása étkezések után
Gyerekek ruháinak mosása és elpakolása
Rendrakás a gyermekszobákban és a játékszobában
Gyermekek ágyának áthúzása
Kutyasétáltatás
Bármi, ami a gyermekekkel kapcsolatos
Nem megfelelő:
Szülők ágyainak áthúzása
Tűzhely és mikrohullámú készülék tisztítása
Grill tisztítása
Hűtőszekrények leolvasztása
Ablaktisztítás
Padlószegélyléc portalanítása és tisztítása
Házon kívüli tisztítás
Kert öntözése
Ruhák elvitele vegytisztításra
Kocsimosás
Bármi, ami a szülőkkel kapcsolatos, mint a takarítás utánuk, vagy a ruháik elrakása stb.
Az au pair a család segítségére szolgál; nem őt terheli a háztartás.
Babysitter:
A babysitter szó az angol nyelvből került át hozzánk, magyarosan is használjuk, úgy mint bébiszitter. A magyarban néhányan a gyermekfelügyelő, gyerekfelügyelő, babafelügyelő, bébicsősz, pótmama szavakat alkalmazzák rá, de igazából egyik sem honosodott meg igazán, ezek helyett inkább az említett angolból átvett babysitter, bébiszitter kifejezést használjuk. Helytelen írásmódok: „baby sitter”, „baby-sitter”, „bébi szitter”, „bébi-szitter”.
Mi a különbség az au pair és a babysitter között?
Az au pair a francia nyelvből átvett szó (ejtsd: oper, jelentése: segítő személy). Az au pair és a bébiszitter között számos különbség van, de gyakran összekeverik a kettőt.
A bébiszitter gyermekfelügyelettel foglalkozik főként, feladatai közé tartozik a gyermek oktatása, képességfejlesztése is. Az babysitter, általában egy fiatal személy (pl. szomszédlány), aki a gyerekekre felügyel általában este, ha a szülõk elmennek otthonról egy pár órára.
Az au pair munkakörébe is beletartozik a babysitting, de nem csak ebbõl áll. Amíg a bébiszitter gyermekfelügyelettel foglalkozik fizetésért, addig az au pair feladata sokkal összetettebb és változatosabb, és együtt él a családdal, családtagnak számít.